Alegerile regionale din Berlin s-au încheiat cu o victorie clară a partidului conservator CDU (PPE), care a făcut campanie pentru un oraș funcțional și împotriva interzicerii mașinilor. Victoria e prima a CDU în capitala germană în ultimii 20 de ani.
Scandalul Qatargate a afectat reputația și credibilitatea casei europene a democrației,Parlamentul European fiind singura instituție ai cărei membri sunt aleși de cetățeni, spune eurodeputata suedeză Abir al-Sahlani într-un interviu acordat EURACTIV.
Delegații ruși nu ar trebui să fie excluși de la participarea la viitoarea adunare a OSCE de la Viena, consideră ministrul austriac de externe, Alexander Schallenberg.
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a fost invitat la summitul liderilor europeni. El urmează să se adreseze Parlamentului European, în cadrul unei sesiuni extraordinare la Bruxelles.
Forțele armate suedeze au desfășurat luni sistemul de apărare antiaeriană Patriot în jurul portului Gothenburg din sudul țării, pentru a vedea cum reacționează în eventualitatea - redusă - că Suedia e atacată, relatează EURACTIV.
Guvernul ungar crede că Rusia va câștiga războiul, de aceea evită sancțiunile contra Moscovei, a declarat pentru EURACTIV Polonia fostul eurodeputat Benedek Javor, adăugând că Budapesta speră în secret că va fi o modificare a frontierelor în regiune.
Suedia nu va face compromisuri în privința libertății de exprimare sau a statului de drept, a replicat ministrul suedez de externe Tobias Billström la comentariile președintelui turc Recep Erdogan, care pune condiții privind aderarea la NATO.
UE urmează să laude Ucraina pentru progresele înregistrate în implementarea reformelor necesare aderării, potrivit unui draft al comunicatului summitului UE-Ucraina. Statele membre rămân însă divizate în privința vitezei procesului de aderare.
Președintele rus Vladimir Putin este deschis la discuții cu cancelarul german Olaf Scholz, dar nu are programat niciun apel telefonic cu acesta, a declarat duminică un purtător de cuvânt al Kremlinului agenției RIA Novosti.
Într-un interviu exclusiv acordat agenției EFE, partener media al EURACTIV, președinta Parlamentului European, Roberta Metsola, a reflectat asupra primului său an la conducere și asupra viitorului Parlamentului după Qatargate.
Prim-ministrul kosovar Albin Kurti a avertizat, într-un interviu pentru Tages-Anzeiger, cu privire la „hegemonia pan-slavă” a Serbiei și Rusiei în Balcani și a eșecului Belgradului de a se distanța de Slobodan Miloșevici.
Procurorul-șef grec Isidoros Ntogiakos a provocat marți o undă de șoc, după ce a decis că ADAE nu poate efectua audituri ale companiilor de telecomunicații pentru a afla cine e supravegheat de serviciile secrete elene.
Propaganda pro-Kremlin pe Facebook se manifestă și prin comentarii identice puse de un număr limitat de utilizatori, așa-zișii "troli”, conform global-focus.eu.
România a adoptat, în luna mai 2021, Strategia națională pentru prevenirea și combaterea antisemitismului, xenofobiei și radicalizării, însă până acum pașii făcuți pentru implementarea ei sunt timizi.
De la Odesa, până la punctul de trecere a frontierei Palanca-Maiaki-Udobnoe, sunt aproximativ 40 de kilometru, iar taximetriștii percep o taxă de 2000 de hrivne (60 euro) pentru o călătorie până la frontiera cu Moldova.