Curtea Constituțională a admis parțial sesizarea depusă de socialiști, declarând drept neconstituțional decretul președintei R. Moldova, Maia Sandu, privind desemnarea repetată a Nataliei Gavrilița drept candidată pentru funcția de premier.
”Eu cred că vom scoate din Marea Neagră mai mult gaz decât vom consuma noi”, spune ministrul energiei, Virgil Popescu, menționând că Romgaz ar putea deveni acționar în perimetrul Neptun Deep din Marea Neagră.
Premierul a declarat luni că îi înțelege pe minerii aflați în grevă pentru a-și primi drepturile restante, dar consideră că soluția aleasă nu le rezolvă problemele. Florin Cîțu a susținut că, în mandatul său, nu va avea loc nicio mineriadă.
Echipa Ministerului de interne anchetează trei ofițeri ISU, după ce o femeie nu putut fi salvată dintr-un incendiu, întrucât pompierii nu aveau nici scară, nici saltea pneumatică.
Primele echipaje de pompieri care au ajuns la Institutul de Pneumoftiziologie "Marius Nasta" au constatat că nu a fost vorba despre un incendiu, iar în interiorul unității mobile ATI, unde erau internați șapte pacienți, nu a pătruns fum sau abur.
Procurorul șef al Direcției Naționale Anticorupție, Crin Nicu Bologa, a avut o întâlnire, la sediul instituției, cu o delegație a Ambasadei SUA la București, anunță joi DNA.
Ministrul de interne spune că e anormal ca Inspectoratele pentru Situații de Urgență să nu aibă echipamentele necesare în dotare și că vrea ca în 2021 să fie achiziționate saltele pneumatice pentru fiecare județ. Doar 4 au astfel de echipamente.
Numărul de infectări în rândul lucrătorilor din sistemul medical și social a scăzut substanțial în ultimele patru săptămâni, cu peste 87,7%, ca urmare a vaccinării din etapa I, a anunțat marți Coordonatorul campaniei naționale de vaccinare.
O femeie din Constanța s-a aruncat de la balconul apartamentului său, în încercarea de a se salva dintr-un incendiu. Pompierii sosiți la fața locului nu aveau nici autoscară, nici saltea.
Din motive ostensibile, schimburile economice ale României cu Japonia, precedente celui de-al Doilea Război Mondial au fost ignorate de istorici, până în ultimul deceniu al veacului trecut, scrie dr Radu Șerban.
Cât de digitale vor fi investițiile în agricultură și în dezvoltarea rurală în ultimii ani? O înrebare la care condițiile pandemiei par să forțeze acțiunea urgentă. O întrebare la care Comisia Europeană răspunde și prin finanțări concrete.