UPDATEGermania: Un șofer ar fi intrat cu mașina într-un grup de oameni din Mannheim
O intervenție majoră a poliției este în desfășurare la Mannheim, oraș în sud-vestul Germaniei. Potrivit presei germane, un șofer ar fi lovit mai mulți oameni. Două persoane au murit și 25 au fost rănite.
UPDATE
Două persoane au murit și 25 au fost rănite, dintre acestea 15 fiind în stare gravă.
****
În centrul orașului Mannheim, din sud-vestul Germaniei, se desfășoară o amplă operațiune a poliției, în urma unui incident care a avut loc în piața centrală.
Potrivit informațiilor Spiegel, o persoană ar fi intrat cu o mașină într-un grup de oameni.
Persoana suspectă a fost arestată.
Primele informații arată că ar fi cel puțin un mort și mai mulți răniți grav.
Ancheta este în plină desfășurare, a declarat un purtător de cuvânt al poliției. Încă nu pot fi furnizate informații despre posibilul autor sau alte detalii.
Poliția le-a cerut cetățenilor să evite centrul orașului.
Cu aproximativ 320.000 de locuitori, Mannheim este al doilea oraș ca mărime din landul Baden-Württemberg. În centrul orașului au loc evenimente în cadrul carnavalului tradițional organizat înainte de Paște.
Comentarii