Anchetatorii OLAF (Oficiul European de Luptă Antifraudă) au fost interceptați și filați între 2015 și 2017 în timp ce investigau proiectele de iluminat public ale ginerelui lui Viktor Orbán, informează courrierinternational.com.

Operațiunea ținea de Biroul de Informații (IH), organism responsabil cu "adunarea informațiilor străine sensibile", care "a ascultat convorbirile telefonice ale agenților", precizează site-ul specializat.

În timpul misiunilor lor în Ungaria, anchetatorii au fost ascultați, dar și "urmăriți fizic", arată cotidianul "Népszava". Agenții Olaf "au înțeles" și "s-au jucat puțin" "făcând mișcări care arătă că erau conștienți că sunt urmăriți". Informația "a fost transmisă la Bruxelles", la fel ca "întrebările suspecte ale interlocutorilor maghiari în timpul întâlnirilor cu alți oficiali ai UE", subliniază ziarul.

"Aproape toate delegațiile UE au fost supravegheate"

"Au fost supravegheate aproape toate delegațiile europene, inclusiv, firesc, cea a Olaf", confirmă un fost membru al unui serviciu secret, citat de "444". Biroul de Informații "a accentuat spionarea autorităților europene sub conducerea lui János Lázár" care administra simultan Biroul prim-ministrului Orbán. A umări Olaf era important pentru el și pentru că proiectul de iluminat "[începuse] la Hodmezovasarhely [orașul din sudul Ungariei] unde era primar", adaugă "444".

Examinarea de către Olaf a licitațiilor pentru compania de iluminat a ginerelui lui Viktor Orbán "a găsit numeroase nereguli", și Oficiul "recomanda retragerea a treisprezece miliarde de forinți (40 de milioane de euro la acea vreme) din fondurile europene pentru Ungaria", notează "24.hu".

Guvernul "a plătit atunci licitațiile de iluminat public din bugetul național și nu din fonduri europene" de unde "dispariția jurisdicției Olaf", dezvoltă portalul.

Percheziție fără rezultat

Spionarea Olaf ar dezvălui o rivalitate între servicii și temeri mai largi ale puterii, explică MFor. În 2018, treizeci de agenți de pe lângă Ministerul de Interne au percheziționat Biroul de Informații care ținea de Afacerile Externe. Ei "căutau documente despre actorii economici apropiați guvernului, printre care membri ai familiei Orbán" și "au acordat o atenție deosebită companiei Elios" a lui István Tiborcz, ginerele lui Orbán.

Echipa trimisă "nu a găsit ce căuta", iar agenții Biroului "au rămas tăcuți" la audieri, relatează "PrivatBankar". Percheziția fără rezultat ar fi fost inițiată de anturajul lui Viktor Orbán "doritor să cunoască informațiile acumulate despre familia premierului".

După operațiune, subliniază site-ul, "Viktor Orbán a venit chiar la Birou unde a criticat aspru munca serviciilor de informații din anii precedenți".

sursa: RADOR RADIO ROMÂNIA