Parlamentul Elveției a votat marți interzicerea grupării Hezbollah
Parlamentul Elveției a votat marți scoaterea în afara legii a grupării Hezbollah, într-un rar demers al țării neutre care a urmat în mod tradițional o politică de promovare a dialogului și medierii internaționale.
Susținătorii măsurii de interzicere a Hezbollah, care a fost adoptată de Camera Inferioară după ce a primit aprobarea Camerei Superioare săptămâna trecută, au spus că gruparea Hezbollah este o amenințare la adresa securității internaționale și că Elveția trebuie să o interzică pentru a lua atitudine împotriva terorismului.
Guvernul elvețian s-a opus interdicției. „Dacă Elveția procedează acum la interzicerea unor astfel de organizații cu legi speciale, trebuie să ne întrebăm unde și cum sunt trasate limitele”, a declarat ministrul Justiției, Beat Jans, în timpul dezbaterii parlamentare. Interdicția împotriva grupării armate libaneze a fost adoptată de Camera Inferioară cu 126 de voturi pentru, 20 împotrivă și 41 de abțineri.
Comitetul pentru politici de securitate care a propus interdicția a susținut că rolul de mediere al Elveției va rămâne intact datorită unei prevederi specifice privind negocierile de pace și ajutorul umanitar.
Săptămâna trecută, Parlamentul elvețian a scos în afara legii Hamas pentru atacurile grupului militant palestinian comise la 7 octombrie 2023 în Israel. Elveția a interzis anterior doar Al Qaeda și Statul Islamic, care se află pe lista Organizației Națiunilor Unite privind organizațiile teroriste.
Sursa: Rador Radio România
Comentarii