Putin riscă arestarea, „dacă vine la Rio de Janeiro pentru G20”, avertizează gazdele braziliene

Ministrul brazilian de externe, Mauro Vieira, a recunoscut că magistratura țării sale ar putea dispune arestarea lui Vladimir Putin, dacă președintele rus va veni la Rio de Janeiro, în noiembrie, pentru Summitul G20, scrie Il Messaggero (Italia).
Deși a subliniat că există o „tradiție” a imunitații pentru șefii de stat, membrul guvernului președintelui progresist, Luiz Inacio Lula da Silva, nu a exclus această posibilitate, cu toate efectele diplomatice care ar decurge în urma deciziei.
„Nu pot limita un judecător, nici să-mi imaginez sau să ghicesc ce va face. S-ar putea întâmpla multe alte lucruri”, a spus Vieira în cadrul unui interviu pentru CNN Brasil, subliniind că șeful de la Kremlin va veni în Brazilia, „dacă va vrea sau va putea”. Putin are un mandat de arestare emis împotriva sa, anul trecut, de către Curtea Penală Internațională, care obligă cele 124 de țări membre să-l aresteze și să-l transfere pentru proces la Haga. Brazilia a semnat și a ratificat Statutul de la Roma, care a creat tribunalul internațional. Liderul rus este acuzat de deportarea ilegală a copiilor ucraineni în Rusia, în timpul războiului care a început în 2022, care constituie o crimă de război.
Sursa: Rador Radio România
de bibi 16 Oct 2024 08:14