Controalele au implicat o companie din Vicenza activă la nivel național, de unde au fost ridicate peste 70 de butoaie de miere de 300 de kilograme fiecare, transmite agenția de presă ANSA.
Orașul italian Brescia devine pionier în mobilitatea viitorului prin lansarea unui experiment inovator de car sharing cu vehicule autonome, informează Corriere della sera (Italia).
MAE îi informează pe românii interesați care se află, tranzitează sau intenționează să călătorească în Italia că în Sicilia a fost a emisă o alertă de cod roșu pentru 17 ianuarie,fiind prevăzute ploi torențiale,rafale de vânt și pericol de inundații.
MAE îi informează pe românii care se află, tranzitează sau intenționează să călătorească în Italia, că, pe 10 ianuarie, între orele 00:00 – 23:59 va fi organizată o grevă la nivel național.
Zborul premierului de la Torino către Statele Unite a rămas secret chiar și pentru Ministerul de Externe. „Frumoasa serată” petrecută a fost pentru Meloni o evadare spre viitor, dar și o revenire în trecut, scrie L'Unita (Italia).
Recenta întâlnire dintre Donald Trump și Giorgia Meloni pare să fi avut rolul de a întări relația SUA-Italia vizând cooperarea în energie, apărare, spațiu și economia europeană în noua eră transatlantică, concluzionează „Corriere della sera”.
Din cauza lipsei de servicii din zonă, cetățenii nu pot conta pe o asistență medicală adecvată, astfel încât primarul a emis o ordonanță prin care le „interzice” să se îmbolnăvească, notează agenția italiană de știri ANSA.
Ministerul de Externe italian și alte obiective din Italia, printre care două aeroporturi din Milano, au fost sâmbătă țintele unui atac cibernetic, a anunțat agenția italiană pentru securitate cibernetică, potrivit Reuters citată de Agerpres.
Carabinierii italieni au anunțat marți că au destructurat o celulă de propagandă jihadistă formată din cinci tineri străini și condusă de o pakistaneză, dintre care patru locuiesc încă pe teritoriul peninsulei, anunță „La Libre Belgique”.
Compania italiană de energie ENI a prezentat unul dintre cele mai puternice supercomputere din lume în încercarea de a-și îmbunătăți tehnologia de descoperire a petrolului și gazelor, informează „Euronews” (Italia).
Fântâna din Trevi de la Roma s-a redeschis publicului duminică, 22 decembrie, după luni de lucrări de renovare, la timp pentru inaugurarea anului jubiliar, anunță „Euronews”.
Angajament deplin pentru „accelerarea desfășurării reactoarelor modulare mici și avansate și asigurarea unui lanț de aprovizionare nuclear puternic” în UE, „inclusiv o forță de muncă calificată”, scrie agenția italiană de știri ANSA.
Formațiunea extremistă AUR a depus marți solicitarea pentru convocarea unei sesiuni extraordinare a Parlamentului în perioada 20-24 ianuarie, scopul fiind începerea procedurii de suspendare a președintelui Klaus Iohannis.
Experții în securitate cibernetică invitați în cadrul webinarului “Riscurile Cibernetice: de la amenințare, la soluții”, care a avut loc miercuri, estimează atacurile cibernetice care au loc zilnic la o valoare de 8,44 trilioane de dolari.
Obișnuiți cu stilul său neconvențional, nu trebuie să fie de mirare că președintele argentinian Javier Milei, după o zi intensă plină de întâlniri s-a lăsat dus de val la un post de televiziune din Italia, relatează RAI News.