"Bucureștiul și Chișinăul își unesc în prezent forțele pentru un obiectiv comun esențial, cel al aderării Republicii Moldova la Uniunea Europeană", transmite Bogdan Aurescu, cu prilejul zilei de 27 Martie, Ziua Unirii Basarabiei cu România.
Planul secret al Rusiei pentru Ucraina a eșuat, dar sunt absolut sigur că ei au un asemenea plan atât pentru Moldova, cât și pentru Bulgaria, spune fostul ministru bulgar al apărării, Velizar Șalamanov, citat de 24Chasa.
Un document scurs din culisele administrației prezidențiale de la Kremlin divulgă planul Rusiei de a atrage Republica Moldova sub propria umbrelă până în 2030.
Mișcarea Națională pentru Popor a protestat duminică în centrul Chișinăului pentru a-i cere Guvernului să achite integral facturile pentru lunile de iarnă. Participanții au fost în special membri și simpatizați ai Partidului politic "Șor".
Reprezentantele mai multor țări europene, inclusiv România, au fost la Chișinău pentru a transmite sprijinul statelor membre UE pentru integrarea europeană a Republicii Moldova.
Fostul premier al Republicii Moldova, Iurie Leancă, dar și unii membri ai Guvernului său, au fost puși sub învinuire în dosarul ce vizează concesionarea Întreprinderii de Stat "Aeroportul Internațional Chișinău", potrivit Realitatea.md.
Moscova, cu sprijnul unor politicieni din R. Moldova, nu a renunțat la intenția de a destabiliza situația din țară, de a organiza o lovitură de stat, a declarat președintele Parlamentului, Igor Grosu, în cadrul unei emisiuni de la Radio Moldova.
Deputații Partidului Acțiune și Solidaritate au votat miercuri în prima lectură proiectul lege care prevede că în toată legislația Republicii Moldova sintagma ”limba română” va lua locul ”limbii moldovenești”, relatează IPN.md.
Sisteme de apărare antiaeriană românești prezente în 2022 la repetițiile pentru Ceremonia militară de Ziua Națională a României sunt prezentate în mod fals ca îndreptându-se în prezent către granița cu R. Moldova, atrage atenția Ministerul Apărării.
Cardurile de energie, care reprezintă un sprijin pentru plata facturilor la energie, urmează să fie distribuite de pe 1 februarie populației, iar începând cu 20 februarie oamenii își pot plăti facturile cu acestea.
Propaganda pro-Kremlin pe Facebook se manifestă și prin comentarii identice puse de un număr limitat de utilizatori, așa-zișii "troli”, conform global-focus.eu.
România a adoptat, în luna mai 2021, Strategia națională pentru prevenirea și combaterea antisemitismului, xenofobiei și radicalizării, însă până acum pașii făcuți pentru implementarea ei sunt timizi.