Președinta Maia Sandu a reacționat la comunicatul Serviciului de Informații Externe al Rusiei (SVR), care a acuzat NATO că ar pregăti activ Republica Moldova să participe la un posibil conflict armat cu Rusia.

”S-au pornit la turații maxime laboratoarele de inventat aberații. În următoarea perioadă, minciunile vor curge gârlă din partea trompetelor Kremlinului doar pentru a pune mâna pe Moldova și a o da în controlul unor interese străine. Mai nou, cei care ucid copiii aruncând intenționat bombe peste blocuri de locuit vor să bage panică în moldoveni precum că eu aș vrea război sau aș încălca neutralitatea țării. Adevărul stă neclintit în fața ochilor noștri: în Moldova este pace și va fi pace cât vom sta drepți pe calea europeană. Un prezent și un viitor european înseamnă că moldovenii au ales și continuă să aleagă pacea pentru poporul nostru. Doar în Uniunea Europeană țara noastră poate fi la adăpost pe termen lung”, a precizat luni seara Maia Sandu pe Facebook.

Războiul ”inuman” încalcă tocmai dreptul la alegere – este adus ”din afară pentru a distruge viața. Pacea este o alegere. Și este alegerea noastră. Moldova a decis – Uniunea Europeană va fi casa noastră comună. Moldovenii mi-au oferit încrederea de a păstra pacea și de a duce, împreună, Moldova în UE”, a mai scris președinta R. Moldova.

Ea a mai adăugat că pe cetățenii din Moldova îi așteaptă ”o perioadă dificilă”, dar nu vor cădea ”în capcana urii și a divizării, pusă la cale în laboratoare străine”.

”Mergem în direcția corectă”, a conchis Maia Sandu.

Serviciul de Informații Externe al Rusiei (SVR) a publicat luni un comunicat în care a susținut că, la Bruxelles, a fost luată o decizie de accelerare a transformării Moldovei într-un cap de pod avansat al Alianței pe Flancul Estic.

”NATO ar transforma Moldova, o republică agrară cândva pașnică, într-un teren de antrenament militar, dar și într-un teritoriu potrivit pentru transferul rapid al trupelor NATO la granițele rusești”, se arată în comunicatul SVR.