Evghenia Guțul, bașcana prorusă a regiunii Găgăuzia, a fost reținută marți seară pe aeroportul din Chișinău, încercând să plece la Istanbul, informează Europa Liberă Moldova și Ziarul de Gardă, citate de Agerpres.

Guțul este acuzată de complicitate la finanțarea ilegală a Partidului Șor și a unui concurent electoral din partea unui grup criminal organizat. Procuratura Anticorupție a finalizat prezentarea probelor în acest caz, în care Guțul ar fi fost implicată în activități de finanțare ilegală, inclusiv prin curse aeriene și terestre din Federația Rusă. În plus, guvernatoarea ar fi organizat și plătit participarea la protestele antiguvernamentale de la Chișinău din toamna anului 2022.

Pentru aceste fapte, dacă va fi găsită vinovată, Guțul riscă până la 7 ani de închisoare. Cu toate acestea, bașcana respinge acuzațiile și susține că dosarul său este unul motivat politic. În paralel, autoritățile din Moldova au continuat anchetele, efectuând percheziții în cadrul unui alt dosar de finanțare ilegală a campaniei pentru funcția de bașcan al Găgăuziei.

Guțul beneficiază de sprijin public din partea Rusiei, demonstrând deschis opoziția față de autoritățile moldovenești. La începutul anului, aceasta s-a întâlnit cu ministrul de externe rus, Serghei Lavrov, la Forumul Economic Internațional de la Sankt Petersburg, iar în mai a fost primită de președintele Vladimir Putin la Soci.