Comisia Europeană sancționează platforma X cu o amendă în valoare de 120 milioane euro pentru încălcarea obligațiilor de transparență prevăzute de Regulamentul privind serviciile digitale (DSA).
ANCOM publică Ghidul pentru combaterea preluării neautorizate a elementelor de identitate vizuală a conturilor instituțiilor publice, în mediul online.
Actul Delegat privind accesul la date stabilește cadrul legal prin care cercetătorii acreditați vor putea solicita acces la date non-publice de la platformele online foarte mari și motoarele online de căutare foarte mari.
Comisia Europeană a trimis solicitări de informații către Snapchat, YouTube, Apple App Store și Google Play pentru a înțelege măsurile luate de acestea pentru a proteja minorii în cadrul serviciilor lor.
Președintele Nicușor Dan a promulgat vineri legea privind activitatea ANRE, ASF și ANCOM, una dintre legile importante din pachetul 2 de reforme asumate de Guvern.
Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a vorbit despre comasarea unor instituții, pe modelul Ungariei, afirmând că, "în cadrul reformei instituțiilor statului trebuie făcute comasări".
În contextul creșterii semnificative a cazurilor de utilizare în mod fraudulos a resurselor de numerotație, ANCOM a identificat și impune o serie de măsuri pentru limitarea fenomenului denumit „CLI Spoofing”.
Un proiect de lege privind protecția minorilor sub 18 ani în fața conținutului nociv distribuit pe platformele
online de tip Very Large Online Platforms (VLOP) a fost depus la Senat de PNL.
Persoanele care identifică, atât pe perioada campaniei electorale, cât și în preziua și ziua votului, materiale publicitare politice online neconforme pe platformele online foarte mari pot transmite o plângere către Biroul Electoral Central (BEC).
Președintele interimar Ilie Bolojan a convocat luni, de la ora 10:00, o întrevedere cu autoritățile și instituțiile publice cu responsabilități în organizarea alegerilor prezidențiale.
Vicepreședintele ANCOM, Pavel Popescu, a revenit joi cu scuze, după ce cu o zi înainte a cerut interzicerea platformei TikTok în România, în contextul rezultatului primului tur al alegerilor prezidențiale.
Formațiunea extremistă AUR a depus marți solicitarea pentru convocarea unei sesiuni extraordinare a Parlamentului în perioada 20-24 ianuarie, scopul fiind începerea procedurii de suspendare a președintelui Klaus Iohannis.
Experții în securitate cibernetică invitați în cadrul webinarului “Riscurile Cibernetice: de la amenințare, la soluții”, care a avut loc miercuri, estimează atacurile cibernetice care au loc zilnic la o valoare de 8,44 trilioane de dolari.
Obișnuiți cu stilul său neconvențional, nu trebuie să fie de mirare că președintele argentinian Javier Milei, după o zi intensă plină de întâlniri s-a lăsat dus de val la un post de televiziune din Italia, relatează RAI News.