Președintele Klaus Iohannis a decis să convoace referendumul pe justiție în ziua alegerilor europarlamentare, pe 26 mai, anunță reprezentanții asociațiilor și organizațiilor neguvernamentale prezente la Palatul Cotroceni pentru consultări.
Aproape 700 de persoane au protestat în zona Ateneului Român și a Palatului Regal din Capitală, cu ocazia lansării oficiale a Președinției Consiliului UE.
Mișcările civice Corupția Ucide și Rezistența au făcut apel la oameni să iasă la protest în Piața Victoriei, ca urmare a deciziei ministrului Justiției de a demara procedura de revocare din funcție a Procurorului general Augustin Lazăr.
Cât de digitale vor fi investițiile în agricultură și în dezvoltarea rurală în ultimii ani? O înrebare la care condițiile pandemiei par să forțeze acțiunea urgentă. O întrebare la care Comisia Europeană răspunde și prin finanțări concrete.