Parlamentarii USR și Forța Dreptei sesizează Curtea Constituțională pe cele trei legi ale Justiției adoptate pe repede-înainte de coaliția PSD-PNL-UDMR.
Curtea Constituțională a admis, miercuri, sesizările USR în legătură cu proiectele de lege privind majorările salariale din sistemul public, au precizat, pentru Agerpres, oficiali ai CCR.
Noul președinte al Curții Constituționale (CCR), Marian Enache, a încasat peste 15.700 de euro lunar de la stat, potrivit declarației de avere aferente anului 2021, potrivit News.ro.
Președintele Klaus Iohannis a trimis joi Parlamentului, spre reexaminare, Legea privind protecția avertizorilor în interes public care transpune o directivă UE.
Organizații neguvernamentale, asociații civice și sindicate și avertizori de integritate au adresat joi o scrisoare deschisă președintelui Klaus Iohannis, în care îi solicită să nu promulge Legea privind protecția avertizorilor de integritate.
Curtea Constituțională a României a respins miercuri cu unanimitate, sesizarea USR în legătură cu Legea privind protecția avertizorilor în interes public, potrivit Agerpres.
USR a sesizat Curtea Constituțională cu privire la legea avertizorilor de integritate și care, în forma impusă de Coaliția PSD-PNL-UDMR, "slăbește considerabil protecția persoanelor ce vor să dezvăluie neregulile din instituțiile publice".
CCR a motivat decizia de neconstituționalitate privind legea de eliminare a pensiilor speciale pentru parlamentari prin faptul că s-a acționat cu "impetuozitate" și "grabă", deși nu se ceruse dezbatere în procedură de urgență.
Curtea Constituțională a decis miecuri, cu majoritate de voturi, că articolul din lege referitor la retragerea titlului de doctor este constituțional doar dacă se referă la cel care „nu a intrat în circuitul civil și nu a produs efecte juridice”.
Curtea Constituțională a României a făcut noi precizări în legătură cu neconstituționalitatea textului din Codul penal privind întreruperea cursului termenului prescripției răspunderii penale.
Curtea Constituțională a României a respins miercuri sesizările USR cu privire la numirile lui Bogdan Licu și Iulia Scântei în funcțiile de judecător la CCR, informează Agerpres.
Curtea Constituțională a admis miercuri sesizările depuse de USR și Avocatul Poporului cu privire la prevederea din Codul comunicațiilor care permitea accesare conținutului criptat de către autorități, printre care și serviciile secrete.
Cardurile de energie, care reprezintă un sprijin pentru plata facturilor la energie, urmează să fie distribuite de pe 1 februarie populației, iar începând cu 20 februarie oamenii își pot plăti facturile cu acestea.
Propaganda pro-Kremlin pe Facebook se manifestă și prin comentarii identice puse de un număr limitat de utilizatori, așa-zișii "troli”, conform global-focus.eu.
România a adoptat, în luna mai 2021, Strategia națională pentru prevenirea și combaterea antisemitismului, xenofobiei și radicalizării, însă până acum pașii făcuți pentru implementarea ei sunt timizi.