Miniștrii Mediului, Apelor și Pădurilor, Mircea Fechet, și Energiei, Sebastian Burduja au depus o sesizare penală la DIICOT împotriva unor persoane care au diseminat intenționat informații false despre demolarea barajelor din România.
Alexandru Pișcan, acuzat de DIICOT că a trimis la Ambasada Rusiei de la București imagini cu obiective militare românești sau aparținând NATO, a fost condamnat de Curtea de Apel București la cinci ani și șase luni închisoare cu executare.
Parchetul General s-a autosesizat joi din oficiu, suspectând posibile infracțiuni electorale și spălare a banilor în campania electorală a candidatului independent Călin Georgescu. Totodată, instanța a cerut și DIICOT să investigheze.
Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism (DIICOT) anunță că a dispus trimiterea în judecată, în arest preventiv, a unui columbian de 34 de ani, pentru tentativă la infracțiune prin acte de diversiune.
Procurorii DIICOT Constanța au dispus reținerea unui inculpat, acuzat de constituire a unui grup infracțional organizat după ce a adus în țarp pesticide din China care sunt interzise la nivelul UE.
DIICOT a anunțat vineri că a reținut un român pentru trădare în favoarea Rusiei. Începând cu anul 2022 a supravegheat obiective militare românești și NATO, a făcut fotografii și le-a transmis către diplomați din Ambasada Rusiei la București.
Polițiști de la Direcția Combatere a Criminalității Organizate și procurori DIICOT au făcut opt percheziții domiciliare, în județele Argeș și Teleorman, la cererea autorităților judiciare americane.
Guvernul a adoptat joi o Hotărâre inițiată de Ministerul Justiției care prevede suplimentarea numărului maxim de posturi pentru DIICOT cu 50 de posturi, din care 25 de procurori, 20 de grefieri și 5 posturi personal economic și administrativ.
Ședința Consiliului Suprem de Apărare a Țării, condusă de către președintele Klaus Iohannis, s-a terminat joi cu câteva concluzii, transmise de Președinție printr-un comunicat de presă.
Judecătoarea Ana Maria Chirilă de la Tribunalul Suceava a fost reținută pentru 24 de ore sub acuzația că se droga și lua mită de la traficanți de droguri.
Experții în securitate cibernetică invitați în cadrul webinarului “Riscurile Cibernetice: de la amenințare, la soluții”, care a avut loc miercuri, estimează atacurile cibernetice care au loc zilnic la o valoare de 8,44 trilioane de dolari.
Obișnuiți cu stilul său neconvențional, nu trebuie să fie de mirare că președintele argentinian Javier Milei, după o zi intensă plină de întâlniri s-a lăsat dus de val la un post de televiziune din Italia, relatează RAI News.
Uniunea Europeană nu pregătește un „pașaport de carbon” sau alte inițiative prin care să restricționeze libertatea de mișcare a cetățenilor, așa cum s-a vehiculat pe site-uri și publicații din România și din Republica Moldova.