Punctul de amendă va fi înghețat de Guvern, astfel încât acesta să nu crească odată cu salariul minim pe economie, a anunțat, vineri, premierul Marcel Ciolacu.
Purtătorul de cuvânt al Ministerului de Interne, Monica Dajbog, a prezentat sâmbătă dimineață bilanțul misiunilor forțelor de ordine în cele 30 de zile de campanie electorală.
USR condamnă "abuzurile de putere și actele de intimidare" petrecute în contextul protestelor din ultimele zile ale transportatorilor și fermierilor și îi cere ministrul de Interne, Cătălin Predoiu, să ofere, de urgență, explicații publice.
Poliția Română, Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC) și Asociația Română a Băncilor (ARB) atrag atenția asupra fraudelor legate de investiții financiare.
Fostul ministru al Proiectelor Europene, Cristian Ghinea, a fost joi la sediul DNA, pentru a depune o plângere împotriva ordonanței de clasare a dosarului în care era investigată achiziția de BMW-uri pentru Poliția Română.
Polițiști de la Direcția Combatere a Criminalității Organizate și procurori DIICOT au făcut opt percheziții domiciliare, în județele Argeș și Teleorman, la cererea autorităților judiciare americane.
Agenția Națională de Integritate a constatat diferențe nejustificate de 1.157.736 lei între averea dobândită și veniturile realizate împreună cu familia de către fostul șef al Poliției și al Direcției Generale Anticorupție, Cătălin Ioniță.
Fostul șef al Poliției Române, Liviu Vasilescu, care a demisionat după ce în august 2020 s-a întâlnit noaptea cu membri ai clanului Duduianu, pe stradă, în fața unei biserici, a fost eliberat din funcție
Premierul Marcel Ciolacu a făcut apel vineri către forțele de ordine să aibă "toleranță zero față de toți așa-zișii bombardieri" care fac scandal și "confundă plajele și drepturile cetățenești cu maidanul".
Formațiunea extremistă AUR a depus marți solicitarea pentru convocarea unei sesiuni extraordinare a Parlamentului în perioada 20-24 ianuarie, scopul fiind începerea procedurii de suspendare a președintelui Klaus Iohannis.
Experții în securitate cibernetică invitați în cadrul webinarului “Riscurile Cibernetice: de la amenințare, la soluții”, care a avut loc miercuri, estimează atacurile cibernetice care au loc zilnic la o valoare de 8,44 trilioane de dolari.
Obișnuiți cu stilul său neconvențional, nu trebuie să fie de mirare că președintele argentinian Javier Milei, după o zi intensă plină de întâlniri s-a lăsat dus de val la un post de televiziune din Italia, relatează RAI News.