Curtea de Apel București, Tribunalul București, Parchetul de pe lângă Tribunalul București și parchetele de pe lângă judecătoriile de sector au hotărât marți suspendarea pe perioadă nelimitată a activității.
Tribunalul București a amânat pentru 27 februarie, pronunțarea sentinței în dosarul în care fostul ministru de Interne, Gabriel Oprea, este acuzat de ucidere din culpă, relatează Agerpres.
Fostul premier Adrian Năstase a câștigat la Tribunalul București recuperarea pensiei speciale, pierdută în urma adoptării, anul trecut, a unei legi în Parlament, relatează Agerpres.
Cererea de înființare a partidului Reînnoim Proiectul European al României (REPER) a fost depusă și înregistrată joi la Tribunalul București, anunță Biroul de presă al formațiunii.
Fostul primar al Bucureștiului, Sorin Oprescu, a fost arestat marți la Atena, la patru zile după ce a fost condamnat definitiv la 10 ani și 8 luni de închisoare pentru corupție și dat ulterior în urmărire generală.
Traficul în Capitală este paralizat joi după ce șoferii Societății de Transport București (STB) au rămas în depouri și autobaze, nemulțumiți de salarii. Mișcarea de protest, organizată de sindicaliști, a fost contestată în instanță.
Ludovic Orban și parlamentarii dezafiliați de grupul PNL au depus luni, la Tribunalul București, solicitarea de înregistrare a partidului Forța Dreptei.
Înalta Curte de Casație și Justiție (ÎCCJ) a decis marți reabilitarea judecătorească a fostului premier Adrian Năstase. Decizia nu este definitivă și poate fi atacată în cel mult 10 zile de la comunicarea ei.
Fostul deputat Viorel Hrebenciuc a fost condamnat definitiv, marți, de Curtea de Apel București, la 3 ani închisoare cu executare în dosarul Giga TV, informează Agerpres.
Formațiunea extremistă AUR a depus marți solicitarea pentru convocarea unei sesiuni extraordinare a Parlamentului în perioada 20-24 ianuarie, scopul fiind începerea procedurii de suspendare a președintelui Klaus Iohannis.
Experții în securitate cibernetică invitați în cadrul webinarului “Riscurile Cibernetice: de la amenințare, la soluții”, care a avut loc miercuri, estimează atacurile cibernetice care au loc zilnic la o valoare de 8,44 trilioane de dolari.
Obișnuiți cu stilul său neconvențional, nu trebuie să fie de mirare că președintele argentinian Javier Milei, după o zi intensă plină de întâlniri s-a lăsat dus de val la un post de televiziune din Italia, relatează RAI News.