Fostul ministru al culturii în guvernarea PSD, Daniel Breaz, s-a înscris în PNL. Acesta a fost și deputat, iar acum este rectorul Universității ” 1 Decembrie 1918” din Alba Iulia.
Senatorul PNL Alina Gorghiu cere Guvernului să anunțe când începe anul școlar, după ce premierul Viorica Dăncilă a solicitat prelungirea vacanței de vară cu încă o săptămână, dar, ulterior, a demis ministrul educației.
De-a lungul timpului au fost și momente mai delicate, să nu le spunem dificile în urma cărora anumite minorități au avut de suferit, a declarat Daniel Breaz, cu prilejul comemorării victimelor Holocaustului Romilor, relatează RFI.
Consiliul UE a adoptat luni Directiva copyright, apreciind că aceasta modernizează dreptul UE existent în materie de drepturi de autor pentru a deschide calea către o veritabilă piață unică digitală. Documentul e însă unul controversat.
Autoritățile de la Bruxelles au ajuns la un acord privind controversata reformă a drepturilor de autor, susținută de creatorii de conținut și instituțiile de presă, dar respinsă de giganții internetului.
Noul ministru al Culturii și rector al Universității "1 Decembrie 1918” din Alba Iulia, Daniel Breaz, a susținut marți că a preluat "ștacheta" președinției Consiliului UE în domeniul culturii de la omologul său austriac.
Formațiunea extremistă AUR a depus marți solicitarea pentru convocarea unei sesiuni extraordinare a Parlamentului în perioada 20-24 ianuarie, scopul fiind începerea procedurii de suspendare a președintelui Klaus Iohannis.
Experții în securitate cibernetică invitați în cadrul webinarului “Riscurile Cibernetice: de la amenințare, la soluții”, care a avut loc miercuri, estimează atacurile cibernetice care au loc zilnic la o valoare de 8,44 trilioane de dolari.
Obișnuiți cu stilul său neconvențional, nu trebuie să fie de mirare că președintele argentinian Javier Milei, după o zi intensă plină de întâlniri s-a lăsat dus de val la un post de televiziune din Italia, relatează RAI News.