UE are o misiune dificilă în sectorul agricol: întinerirea forței de muncă. Sprijinul pentru tinerii fermieri este esențial, dar și alte fonduri europene pot ajuta la înființarea de noi afaceri în agricultură.
Care sunt noutățile din PAC post-Brexit și cum se pregătește România pentru a face față provocărilor viitoare utilizând tehnologii inovative au fost temele principale abordate de participanții la workshop-ul Finanțări europene@Agricultură high-tech.
EurActiv a organizat săptămâna trecută un workshop privind contribuția fondurilor UE la creșterea competitivității fermierilor și rolul tot mai important al tehnologiei în agricultură. Prezentările vorbitorilor pot fi consultate în acest articol.
EurActiv România, în parteneriat cu Reprezentanța Comisiei Europene în România, a organizat joi un workshop privind contribuția fondurilor UE la creșterea competitivității fermierilor români și rolul tot mai important al tehnologiei în agricultură.
Formațiunea extremistă AUR a depus marți solicitarea pentru convocarea unei sesiuni extraordinare a Parlamentului în perioada 20-24 ianuarie, scopul fiind începerea procedurii de suspendare a președintelui Klaus Iohannis.
Experții în securitate cibernetică invitați în cadrul webinarului “Riscurile Cibernetice: de la amenințare, la soluții”, care a avut loc miercuri, estimează atacurile cibernetice care au loc zilnic la o valoare de 8,44 trilioane de dolari.
Obișnuiți cu stilul său neconvențional, nu trebuie să fie de mirare că președintele argentinian Javier Milei, după o zi intensă plină de întâlniri s-a lăsat dus de val la un post de televiziune din Italia, relatează RAI News.