Ucraina a oprit miercuri, la ora 05:00 GMT, transportul gazelor naturale rusești pe teritoriul său, potrivit informațiilor furnizate de operatorul de gaze ucrainean, transmite EFE, preluată de Agerpres.
Rusia a lansat al doilea atac major din această lună asupra infrastructurii energetice a Ucrainei, provocând explozii și întreruperi de curent în întreaga țară, așa cum ar raportat oficialitățile locale și naționale, scrie Avvenire (Italia).
Experții în securitate cibernetică invitați în cadrul webinarului “Riscurile Cibernetice: de la amenințare, la soluții”, care a avut loc miercuri, estimează atacurile cibernetice care au loc zilnic la o valoare de 8,44 trilioane de dolari.
Obișnuiți cu stilul său neconvențional, nu trebuie să fie de mirare că președintele argentinian Javier Milei, după o zi intensă plină de întâlniri s-a lăsat dus de val la un post de televiziune din Italia, relatează RAI News.
Uniunea Europeană nu pregătește un „pașaport de carbon” sau alte inițiative prin care să restricționeze libertatea de mișcare a cetățenilor, așa cum s-a vehiculat pe site-uri și publicații din România și din Republica Moldova.