Eurodeputatul PSD spune, într-un interviu acordat EurActiv, că banii acordați de UE R. Moldova nu sunt sifonați, întrucât ajung în proiecte care se adresează cetățenilor. Andi Cristea mai spune că stoparea ajutorului ar fi o veste bună pentru Rusia.
Lidera Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS) din Republica Moldova, a anunțat că va depune o plângere penală împotriva președintelui Republicii Moldova, care se identifică cu interesele Rusiei și „folosește finanțare obscură, din afara țării”.
Maia Sandu consideră că, prin susținerea mutării politice de la Chișinău privind trecerea la sistemul electoral mixt, premierul Mihai Tudose încurajează adoptarea unui sistem electoral care va favoriza forţele pro-ruse la următoarele alegeri.
În capitala R. Moldova a avut loc duminică o amplă acțiune de protest față de intenția democraților și socialiștilor (susținuți și de popular-europenii lui Iurie Leancă) de a schimba sistemul electoral, relatează Report.md.
”Omuleții verzi” ai Rusiei au pătruns deja în structurile de stat din R. Moldova,iar „tancurile rusești”, în sensul moldovenesc al sintagmei, ”vor ajunge” aproape cert în Moldova după alegerile parlamentare din 2018.
Decizia oficială a Uniunii Europene - amână sau nu aprobarea ajutoarelor pentru Moldova – este așteptată luni sau marți, relatează Europa Liberă. Președintele Igor Dodon a mulţumit eurodeputaților, în speranța că va putea declanșa anticipate.
Eurodeputatul Andi Cristea reiterează sprijinul UE şi al PE pentru apropierea R. Moldovei de spaţiul comunitar, dar transmite Chişinăului că mingea e în terenul său, având obligaţia de a implementa acele reforme cuprinse în Acordul de Asociere.
Europarlamentarul român a încercat, într-un interviu acordat EurActiv, să descifreze motivele care au stat în spatele alegerii făcute de moldoveni, avertizând că nimeni nu va trage de mânecă elitele de la Chişinău pentru a se apropia de Bruxelles.
A promis imediat după alegeri că va fi "președintele tuturor", dar îi amenință pe cei care îi contestă victoria în stradă cu contramanifestații de stânga.
Mii de persoane s-au adunat în centrul Chişinăului pentru a protesta faţă de modul în care s-au desfăşurat alegerile. Protestatarii cer anticipate și demisia membrilor Comisiei Electorale Centrale. Un protest e programat şi la Bucureşti, de la 19:00.
Presa rusă reflectă pe larg victoria candidatului pro-rus la alegerile prezidențiale din Republica Moldova și Bulgaria. Rușii îi amintesc lui Igor Dodon că a promis vizitarea Rusiei în prima sa ieșire externă după ce va prelua funcția de președinte.
Victoria liderului socialiștilor, Igor Dodon, la alegerile prezidențiale din Republica Moldova "va avea un efect pozitiv asupra dinamicii relațiilor moldo-ruse", au estimat, luni, oficiali ruși.
Cât de pregătită este Uniunea Europeană să primească oameni care au nevoie de protecție? Cum pot fi îmbunătățite programele de integrare? - două dosare importante pentru Bruxelles și statele membre, care pot decide viitorul a milioane de oameni.
Liderul senatorilor PSD Șerban Nicolae a depus un amendament prin care condamnații pentru luare și dare de mită, trafic de influență și abuz in serviciu pot fi grațiați, scrie HotNews.ro.
Proiectul de lege privind grațierea colectiva a unor pedepse, inițiat de Ministerul Justiției, a fost avizat favorabil de Consiliul Superior al Magistraturii. O primă încercare de adoptare a fost noaptea, alături de OUG 13.