Un vas sub pavilion rusesc care transporta ulei de floarea-soarelui din Rusia către Georgia a fost atacat marți în largul coastei Turciei, în Marea Neagră, au confirmat autoritățile turce, scrie „La Razon” (Spania).
Un tribunal din Istanbul a achitat joi patru jurnaliști turci, inclusiv pe fotograful AFP Yasin Akgül, acuzați că au participat la o demonstrație ilegală despre care relatau în timpul unui val de proteste din martie, a observat un jurnalist AFP.
Ce aduce echipa de patru diplomați în Mediterana de Est, după inițiativele energetice promovate la conferința Cooperării Transatlantice în Domeniul Energiei (P-TEC), desfășurate la Atena, în perioada 6-7 noiembrie, scrie „Kathimerini” (Grecia).
În Gaza, ONU a declarat că „în ciuda progreselor semnificative în creșterea ajutoarelor umanitare, nevoile urgente ale populației rămân enorme, iar obstacolele nu sunt îndepărtate suficient de repede”, scrie „La Stampa” (Italia).
Având ca prioritate maximă consolidarea forțelor sale aeriene, Turcia a transmis o serie de propuneri aliaților săi europeni și SUA cu privire la modul în care ar putea achiziționa rapid avioane de vânătoare moderne, scrie „Proto Thema” (Grecia).
Danemarca găzduiește lideri europeni pentru două întâlniri importante: summitul informal al Consiliului European de la Copenhaga, miercuri, și reuniunea Comunității Politice Europene, joi, cu peste 40 de șefi de stat din întreaga Europă.
Donald Trump cere lui Putin să oprească războiul și afirmă că Ucraina își poate recupera teritoriul, în timp ce Zelenski promite demisia pentru pace, iar NATO și SUA raportează noi interceptări de avioane rusești, scrie „La Stampa” (Italia).
Principalul partid de opoziție din Turcia, CHP, l-a reales pe Özgur Özel în funcția de lider la un congres extraordinar desfășurat duminică la Ankara, pe fondul unor anchete și arestări repetate, informează AFP (Franța).
Donald Trump a anunțat că îl va primi pe președintele turc Recep Tayyip Erdogan joi, 25 septembrie, la Casa Albă pentru a discuta contracte majore în domeniul aviației civile și militare, informează AFP (Franța).
Arestarea primarului Istanbulului în martie a scos zeci de mii de oameni în stradă. Aceasta reprezintă un episod dramatic în represiunea guvernului împotriva opoziției, scrie Julien Lemaignen în „Le Monde” (Franța).
Turcia trebuie să își rescrie Constituția pentru a avansa pe calea păcii cu PKK, afirmă consilierul juridic al președintelui Erdogan, care exclude însă un statut special pentru minoritatea kurdă, inforemază AFP (Franța).
Formațiunea extremistă AUR a depus marți solicitarea pentru convocarea unei sesiuni extraordinare a Parlamentului în perioada 20-24 ianuarie, scopul fiind începerea procedurii de suspendare a președintelui Klaus Iohannis.
Experții în securitate cibernetică invitați în cadrul webinarului “Riscurile Cibernetice: de la amenințare, la soluții”, care a avut loc miercuri, estimează atacurile cibernetice care au loc zilnic la o valoare de 8,44 trilioane de dolari.
Obișnuiți cu stilul său neconvențional, nu trebuie să fie de mirare că președintele argentinian Javier Milei, după o zi intensă plină de întâlniri s-a lăsat dus de val la un post de televiziune din Italia, relatează RAI News.