Vizita în Taiwan a lui Pelosi contează mai puțin decât anii de politică externă americană șovăielnică, în același timp în care Beijingul se impunea pe scena internațională, comentează Wall Street Journal.
Ministrul taiwanez al afacerilor externe estimează că Beijingul folosește manevrele militare din proximitatea insulei pentru a "pregăti" o ivadare a ei și a "schimba statu quo-ul" în regiunea Asia-Pacific.
Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, ar dori să poarte convorbiri directe cu președintele Chinei, Xi Jinping, privind conflictul din Ucraina și solicită Chinei să influențeze operațiunea militară a Rusiei, potrivit TASS.
Ministrul chinez al afacerilor externe, Wang Yi, a avertizat miercuri că "cei care ofensează China vor trebui să fie pedepsiți, inevitabil". Declarația a fost făcută în contextul vizitei lui Nancy Pelosi în Taiwan.
Vizita președintei Camerei Reprezentanților Statelor Unite este percepută pe insulă mai degrabă ca o manifestare a sprijinului americanilor în fața amenințării chineze. Dar unele voci se îngrijorează de riscul unei escaladări.
Președinta Camerei Reprezentanților din SUA, Nancy Pelosi, a ajuns marți după-amiază în Taiwan. Mai multe avioane de război chineze au zburat azi aproape de așa-numita „linie mediană” care separă Strâmtoarea Taiwan.
Bonny Lin și Jude Blanchette, cercetători la Center for Strategic and International Studies, publică în Foreign Affairs o analiză privind modul în care războiul din Ucraina a schimbat strategia Beijingului.
România a adoptat, în luna mai 2021, Strategia națională pentru prevenirea și combaterea antisemitismului, xenofobiei și radicalizării, însă până acum pașii făcuți pentru implementarea ei sunt timizi.
De la Odesa, până la punctul de trecere a frontierei Palanca-Maiaki-Udobnoe, sunt aproximativ 40 de kilometru, iar taximetriștii percep o taxă de 2000 de hrivne (60 euro) pentru o călătorie până la frontiera cu Moldova.
Ieri, când realizam acest reportaj încă era pace. Astăzi ne-am trezit de la bubuitul obuzelor undeva departe. Se aud de la Cricova, aici unde locuim, iar în acest moment nu știm cine trage.