UPDATE FOTO & VIDEOPreședintele Zelenski a ajuns la Palatul Cotroceni; discursul din Parlament a fost anulat
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski se află marți într-o vizită oficială în România și are întâlniri cu președintele Klaus Iohannis și cu premierul Marcel Ciolacu, însă nu va mai susține un discurs în fața plenului reunit al Parlamentului.
UPDATE
Senatoarea Diana Șoșoacă a făcut scandal marți pe holul Parlamentului și a adus cu ea hărți ale României Mari, cerând Ucrainei să ne dea înapoi "teritoriile furate". Ea l-a numit pe Zelenski "nazist" și "un pitic dansator", anunțând că "o să vedeți voi ce-i fac dacă vine aici".
Ea s-a certat cu jurnaliștii și a evitat să spună de ce este o "marionetă" a Rusiei în România.
+++
Conducerea Camerei Deputaților explică de ce nu mai susține Zelenski un discurs în plen
Biroul de presă al Camerei Deputaților a anunțat marți după-amiază că "ședința comună a Camerei Deputașilor și Senatului, consacrată primirii mesajului președintelui Ucrainei, Volodimir Zelenski, programată pentru astăzi, ora 17.00, s-a anulat".
De la ora 16:00, președinții Parlamentului, Nicolae Ciucă și Alfred Siomonis, îl vor primi pe Volodimir Zelenski în Salonul Constantin Brâncoveanu.
+++
Volodimir Zelenski a fost primit, la ora 13:00, la Palatul Cotroceni. După coonvorbiri oficiale și tête-à-tête, el și Klaus Iohannis vor susține o declarație comună de presă.






+++
Un memorandum intern al Parlamentului consultat de G4Media arăta că Administrația Prezidențială a anulat discursul din Parlament al președintelui ucrainean.
+++
Partidul REPER consideră că anularea adresării președintelui Zelenski în plenul reunit al Parlamentului României de frica celor doi "clovni politici", Simion și Soșoacă, este o imensă greșeală.
"Șoșoacă și Simion decid ce face Parlamentul României? E strigător la cer, dragi colegi din oricare partid politic cu un strop de demnitate. Vă sufocă extremiștii. Am fi singura țară dintre toate cele pe care le-a vizitat Volodimir Zelenski unde se întâmplă așa ceva. Râsul Europei și al lumii. În România nu decide Putin. Cer președinților Camerelor și colegilor parlamentari să nu îndrăznească să fie inițiatorii sau complicii unei asemenea inepții și gafe diplomatice de proporții. Evacuați plenul de saltimbanci și primiți un lider al lumii cum se cuvine. Nu faceți de râs România", spune Ramona Strugariu, co-presedintă a REPER.
"Dacă Parlamentul cedează în fața celor care se fac portavocea Rusiei în România asta arată slăbiciune și o disoluție a autorității la un nivel de neînchipuit. Șefii Parlamentului nu pot fi captivii extremiștilor, le cer să se ridice la înălțimea funcțiilor pe care le ocupă și să ia deciziile care ajută statul român", spune Dragoș Pîslaru, co-presedinte REPER.
+++
Parlamentarii discută, potrivit unor surse, condițiile în care președintele Ucrainei ar putea totuși să susțină discursul.
+++
Potrivit unor surse parlamentare, președintele Ucrainei nu va mai susține un discurs în Parlament.
Senatoarea-scandalagioaică Diana Șoșoacă a transmis într-un mesaj postat online că, dacă îl prinde în Parlament pe Zelenski, "va fi rău".
"Puteți aduce tot SPP-ul din lumea asta. Să nu îndrăzniți să îl băgați în Parlament", i-a transmis Șoșoacă lui Klaus Iohannis.
Liderul AUR, George Simion, a anunțat și el ironic, "cu durere în suflet", că Volodimir Zelenski nu va mai veni în Parlament.
+++
Ministra de Externe, Luminița Odobescu, l-a întâmpinat pe președintele Ucrainei la aeroport.
+++
Zelenski a anunțat printr-un mesaj pe platforma X că a ajuns în România.
+++
Președinția română a anunțat oficial luni după-amiază că președintele Klaus Iohannis îl va primi marți, de la ora 13:00, la Palatul Cotroceni, pe președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, cu prilejul vizitei oficiale pe care acesta o efectuează în România, la invitația șefului statului român.
Vizita reconfirmă continuarea sprijinului necondiționat al României pentru Ucraina, în contextul războiului ilegal al Rusiei împotriva acestei țări, precum și caracterul special al relației bilaterale dintre România și Ucraina, potențialul acesteia și necesitatea discutării, la cel mai înalt nivel, a proiectelor și a temelor de interes comun.
Consultările politice aprofundate, la București, dintre Iohannis și Zelenski vor permite, astfel, analizarea amplelor măsuri decise și puse în aplicare de România în sprijinul Ucrainei, în vederea consolidării acestora, precum și discutarea situației de securitate în regiune și la Marea Neagră și a demersurilor necesare pentru gestionarea acesteia.
Totodată, președintele României va pune accentul pe abordări constructive și pragmatice în domeniile prioritare de cooperare bilaterală și de interes comun, în special pe extinderea conexiunilor transfrontaliere, dezvoltarea relațiilor economice, integrarea europeană și euroatlantică ale Ucrainei, precum și respectarea deplină a drepturilor persoanelor aparținând minorităților naționale.
De la ora 17:00, Zelenski va susține un discurs în fața plenului reunit al Camerei Deputaților și Senatului, au decis Birourile permanente reunite.
Zelenski va fi primit de la ora 17:40 la Palatul Victoria de premierul Marcel Ciolacu.
De asemenea, plenul reunit programat marți, la ora 13:00, în care urmau să fie numiți membri la Curtea de Conturi și ANCOM a fost amânat pentru ziua de miercuri.
Comentarii