Ultimele aberații ale pro-rusului Călin Georgescu: Putin este un lider, un patriot

Candidatul independent la prezidențiale, Călin Georgescu, despre care serviciile secrete din România spun că este "împins" de Rusia, a dat, miercuri seară, un interviu la Realitatea Plus.
Despre desecretizarea documentelor Consiliului Suprem al Apărării Țării (CSAT) a spus că este "o disperare masivă a sistemului".
"Demonstreazã din plin urmãtorul lucru - ca sã convoci CSAT-ul (...) pentru un candidat care nu are voie sã intre, de fapt poporul român n-are voie sã intre în aceste alegeri și sã câștige, este o disperare masivã a sistemului", a afirmat, preluat de Agerpres.
El a susținut că nu s-a întâlnit cu niciunul dintre oamenii menționați în documentele CSAT.
"Faptul că sistemul este în această panică ne ajută și ajută poporul român să își ia țara înapoi, pentru că panica nu aduce nimic", a spus Georgescu, conform sursei citate.
Candidatul la președinție a subliniat că în aceste momente "stabilitatea contează".
Georgescu a mai spus și că că nu este un "fan" al lui Vladimir Putin, dar îl vede pe acesta drept un lider al Rusiei.
"Președintele Putin, din punctul meu de vedere, pentru țara lui este un lider, este un patriot, în sensul pentru țara lui, dar nu sunt fan Putin. Eu sunt pro-România. Sunt fan poporul român", a afirmat acesta la Realitatea Plus, conform sursei citate.
Georgescu a spus că nu s-a întâlnit niciodată cu liderul de la Kremlin.
El a făcut apel la prudența diplomației, în contextul conflictului de la graniță.
"În limbajul diplomatic, în arta diplomatică trebuie să fii cu mare atenție la aceste aspecte - dacă astăzi Rusia antagonizează cu Ucraina, dacă mâine vor fi prieteni? Nu știm, este un mare risc", a comentat Georgescu, care a adăugat că alege "strategia păcii".
În cazul în care ar deveni șef al statului, ar lua în calcul un referendum pentru modificarea Constituției."
S-a vorbit foarte mult de schimbarea Constituției, mai ales în perioada asta, de campanie, eu nu zic nu, că n-ar trebui schimbată", a declarat el la Realitatea Plus.
Întrebat dacă ar organiza un referendum pentru schimbarea legii fundamentale, Georgescu a răspuns: "Da, sigur că da, sunt lucruri care trebuiesc modificate, mai ales după intrarea României în Uniunea Europeană și NATO. Sunt lucruri care evident necesită observații, dar cel mai important lucru este să înțelegem că Constituția trebuie respectată în primul rând. Respectată. Nu a fost respectată deloc. Și iau unul din cele mai importante articole - articolul 47, legat de calitatea vieții", a afirmat Georgescu.
Privind intrarea României în spațiul Schengen și cu granițele terestre, de anul viitor, el a comentat: "Rămâne de văzut.
Vom vedea ulterior. Să vedem ce se va întâmpla în ziua de duminică. Cert este că, evident, voi milita pentru acest lucru și îl voi duce la îndeplinire. Dar, pe de altă parte, la vremea respectivă, Schengenul terestru nu a fost blocat de Occident, respectiv, cum se spune, de Austria. Schengenul terestru în primul rând a fost blocat de clasa politică românească, care își vedea periclitate business-urile de la vamă. Despre asta vorbim".
Comentarii