Senatorul PSD Robert Cazanciuc, inițiatorul mai multe legi aspre care vizează șoferii, anunță o scădere a numărului de decese provocate de șoferi fără permis sau care s-au urcat băuți la volan.
Un accident a avut loc luni, la Tribunalul București, unde o grefieră a fost grav rănită după ce mai multe rafturi din arhiva Secției a VI-a Civilă s-au prăbușit peste ea.
Căpitănia Zonală Tulcea a fost notificată vineri, în jurul orei 07:35, prin Sistemul Național Unic pentru Apeluri de Urgență 112, cu privire la un accident produs pe canalul Sulina în apropiere de localitatea Partizani.
Judecătorul național nu este obligat să aplice o decizie a curții sale constituționale care încalcă dreptul Uniunii, iar, în asemenea cazuri, judecătorul național nu poate fi sancționat, a decis joi Curtea de Justiție a Uniunii Europene (CJUE).
Camera Deputaților a adoptat marți, cu 256 de voturi "pentru" și patru abțineri legea prin care șoferii condamnați pentru conducerea vehiculelor băuți sau drogați pierd dreptul de a redobândi permisul pentru o perioadă de până la 10 ani.
Liderul PSD, Marcel Ciolacu, a dat din nou din colț în colț când a fost întrebat ce planuri va implementa Guvernul pentru a reduce numărul accidentelor rutiere din România.
Fostul ministru al Justiției, Monica Macovei, a fost condamnată vineri la șase luni de închisoare cu suspendare pentru vătămare corporală din culpă în dosarul accidentului de la Mangalia, produs în 2022.
Senatul a adoptat tacit luni un proiect de lege care prevede că șoferii care produc accidente mortale și au consumat alcool vor rămâne fără permis pe viață.
Ministerul Afacerilor Externe precizează că, în accidentul produs marți în localitatea Mestre din Italia, aproape de Veneția, și-au pierdur viațași patru cetățeni români.
Formațiunea extremistă AUR a depus marți solicitarea pentru convocarea unei sesiuni extraordinare a Parlamentului în perioada 20-24 ianuarie, scopul fiind începerea procedurii de suspendare a președintelui Klaus Iohannis.
Experții în securitate cibernetică invitați în cadrul webinarului “Riscurile Cibernetice: de la amenințare, la soluții”, care a avut loc miercuri, estimează atacurile cibernetice care au loc zilnic la o valoare de 8,44 trilioane de dolari.
Obișnuiți cu stilul său neconvențional, nu trebuie să fie de mirare că președintele argentinian Javier Milei, după o zi intensă plină de întâlniri s-a lăsat dus de val la un post de televiziune din Italia, relatează RAI News.