România răspunde solicitării de asistență umanitară și oferă sprijin populației din Bosnia și Herțegovina care se confruntă cu inundații și alunecări de teren, a anunțat, luni seară, Guvernul.
Guvernul aloca miercuri suplimentar 35 milioane lei din Fondul de rezervă bugetară pentru ca fiecare familie care are casa afectată de inundațiile din Moldova să primească un ajutor de urgență de 15.000 de lei.
Serviciul de Telecomunicații Speciale (STS) și o parte din operatorii publici de comunicații electronice mobile au configurat și testat cu succes VoLTE Emergency Call, cea mai nouă funcționalitate implementată pentru apelarea Serviciului 112.
Președintele francez Emmanuel Macron a promis că nu va trece "în forță" reforma corpului electoral, aflată la originea revoltelor violente din Noua Caledonie.
Serviciul de Telecomunicații Speciale (STS) anunță că, în minivacanța de 1 Mai și Paște, au fost preluate și procesate 159.660 de apeluri primite la numărul de urgență 112, iar aproape 60% dintre ele au reprezentat cazuri de urgență.
Guvernul a decis joi printr-o Hotărâre să acorde ajutoare de urgență familiilor afectate de exploziile de la Crevedia, banii fiind alocați din bugetul Ministerului Muncii și Solidarității Sociale.
Ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Marcel Boloș, a vizitat joi depozitul unde se pregătește a șasea tranșă de pachete alimentare pentru persoanele vulnerabile din România.
Eurodeputatul Renew Dacian Cioloș i-a cerut comisarului european pentru Agricultură, Janusz Wojciechowski, reevaluarea ajutoarelor compensatorii pentru fermierii români pentru a face față impactului războiului din Ucraina
Salvați Copiii România a răspuns la solicitarea de ajutor transmisă de Institutul Mamei și Copilului din Chișinău, care îngrijește copiii răniți în războiul din Ucraina.
Președintele Asociației Municipiilor din România (AMR), Emil Boc, și primarii de municipii fac apel către toate autoritățile locale din România să continue să ofere ajutor de urgență Ucrainei.
Formațiunea extremistă AUR a depus marți solicitarea pentru convocarea unei sesiuni extraordinare a Parlamentului în perioada 20-24 ianuarie, scopul fiind începerea procedurii de suspendare a președintelui Klaus Iohannis.
Experții în securitate cibernetică invitați în cadrul webinarului “Riscurile Cibernetice: de la amenințare, la soluții”, care a avut loc miercuri, estimează atacurile cibernetice care au loc zilnic la o valoare de 8,44 trilioane de dolari.
Obișnuiți cu stilul său neconvențional, nu trebuie să fie de mirare că președintele argentinian Javier Milei, după o zi intensă plină de întâlniri s-a lăsat dus de val la un post de televiziune din Italia, relatează RAI News.