Articol semnat de Mihaela-Alexandra Tudor, profesor univ. dr., specialist în media, politică și religie la Universitatea Paul Valéry Montpellier 3, Franța.
Altădată susținătoare ferventă și ostensivă a PSD-ului, pentru alegerile prezidențiale de anul acesta Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea (BAZS) își afișează preferința pentru candidatul independent Mircea Geoană.
Guvernul ajută Biserica Ortodoxă Română (BOR) să cumpere două imobile în Franța și Italia. Unul va fi transformat într-o școală, iar altul va găzdui un centru social rezidențial pentru mame și copii care fac tratamente la un spital italian.
Arhiepiscopul Tomisului susține că a sfinți autoturismele reprezintă un obicei creștinesc, în cartea de slujbe a preoților existând, conform acestuia, rugăciuni pentru sfințirea obiectelor, potrivit News.ro.
Deputatul PSD Ionuț Vulpescu, fost ministru al Culturii, a fost ales în funcția de președinte al Adunării Interparlamentare a Ortodoxiei (A.I.O.), în cadrul Adunării Generale a organizației, de la Palermo, Italia.
Camera Deputaților, for decizional în acest caz, a votat un proiect de lege privind declararea anului 2025 drept „Anul Centenar al Patriarhiei Române”.
Formațiunea extremistă AUR a depus marți solicitarea pentru convocarea unei sesiuni extraordinare a Parlamentului în perioada 20-24 ianuarie, scopul fiind începerea procedurii de suspendare a președintelui Klaus Iohannis.
Experții în securitate cibernetică invitați în cadrul webinarului “Riscurile Cibernetice: de la amenințare, la soluții”, care a avut loc miercuri, estimează atacurile cibernetice care au loc zilnic la o valoare de 8,44 trilioane de dolari.
Obișnuiți cu stilul său neconvențional, nu trebuie să fie de mirare că președintele argentinian Javier Milei, după o zi intensă plină de întâlniri s-a lăsat dus de val la un post de televiziune din Italia, relatează RAI News.