Apelul președintelui francez Emmanuel Macron de a evita umilirea Rusiei nu poate decât să umilească Franța, a reacționat ministrul ucrainean de externe, Dmitri Kuleba, scrie HotNews.
Președintele Franței, Emmanuel Macron, a declarat că este vital ca Rusia să nu fie umilită pentru ca, atunci când luptele încetează în Ucraina, să poată fi găsită o soluție diplomatică, transmite Reuters.
Președintele parlamentului ucrainean s-a întâlnit vineri la Berlin cu cancelarul german Olaf Scholz pentru a cere Berlinului să livreze mai multe arme Ucrainei în războiul cu Rusia, relatează dpa.
Consiliul a adoptat marți un regulament care permite liberalizarea temporară a comerțului, precum și alte concesii comerciale cu privire la anumite produse din Ucraina.
Finlanda și Suedia și-au depus miercuri cererile de aderare la Organizația Tratatului Atlanticului de Nord (NATO), aliații purtând consultări pentru a înlătura opoziția Turciei la integrarea celor două țări nordice.
Germania vrea să folosească Conferința privind Viitorul Europei ca punct de plecare pentru dezvoltarea UE, eventual pentru a modifica tratatele și pentru a aboli unanimitatea în procesul decizional privind politică externă a Uniunii.
„Nu s-a pus niciodată problema să oprim exporturile” de cereale, plante tehnice sau floarea soarelui după declanșarea conflictului din Ucraina, susține ministrul agriculturii, Adrian Chesnoiu, care asigură că sunt stocuri suficiente până la recoltare
Prețul petrolului a crescut pe piețele internaționale și rubla a atins cel mai înalt nivel din ultimii doi ani față de dolar și euro după ce Uniunea Europeană a anunțat o nouă serie de sancțiuni împotriva Rusiei.
Peste cinci milioane de persoane au părăsit Ucraina de la începutul invaziei ruse, pe 24 februarie, potrivit datelor difuzate vineri de Înaltul Comisariat al ONU pentru Refugiați (UNHCR), relatează AFP.
Președintele american Joe Biden a anunțat miercuri un nou ajutor militar al SUA pentru Ucraina în valoare de 800 de milioane de dolari, în special echipamente grele pe care să forțele ucrainene să le utilizeze în luptele din sud și est.
Propaganda pro-Kremlin pe Facebook se manifestă și prin comentarii identice puse de un număr limitat de utilizatori, așa-zișii "troli”, conform global-focus.eu.
România a adoptat, în luna mai 2021, Strategia națională pentru prevenirea și combaterea antisemitismului, xenofobiei și radicalizării, însă până acum pașii făcuți pentru implementarea ei sunt timizi.
De la Odesa, până la punctul de trecere a frontierei Palanca-Maiaki-Udobnoe, sunt aproximativ 40 de kilometru, iar taximetriștii percep o taxă de 2000 de hrivne (60 euro) pentru o călătorie până la frontiera cu Moldova.