Drone cu rază lungă de acțiune ale Serviciului de Securitate al Ucrainei (SBU) au lovit, marți dimineață, uzina Kupol din orașul rusesc Ijevsk, unde sunt produse sisteme de rachete antiaeriene și drone pentru armata Rusiei, transmite RBC Ucraina.
Guvernul suedez a anunțat luni că a dispus acordarea a aproximativ 4,8 miliarde de coroane suedeze (aproximativ 500 de milioane de dolari) din diverse fonduri drept ajutor militar pentru Ucraina.
Poliția de Frontieră Bulgară începe să păzească frontiera externă a Uniunii Europene cu drone de înaltă tehnologie, cumpărate cu bani de la Bruxelles, relatează Mediapool.
Organismul executiv al Uniunii Europene a selectat 62 de proiecte de apărare pentru o finanțare totală de 910 milioane de euro în cadrul celei mai recente runde de finanțare din Fondul European de Apărare, scrie „Defense News” (SUA).
Administrația Trump explorează posibilitatea utilizării dronelor armate pentru a lovi cartelurile de droguri din Mexic, în special cele implicate în traficul de fentanil, relatează „Le Point” pe 8 aprilie, citând surse NBC News.
Dronele fabricate integral în România, care vor fi folosite atât în scopuri militare, cât și civile ar urma să intre în producția de masă până la sfârștiul anului 2025, potrivit ministrului Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului.
Președinta USR, Elena Lasconi, declară luni că în România se întâmplă ceva incredibil, și anume AUR, SOS și POT au atacat la CCR legile care permit Armatei Române să doboare dronele rusești care ne violează spațiul aerian de luni de zile.
Senatul, în calitate de for decizional, a dezbătut și votat miercuri proiectul Ministerului Apărării prin care dronele sau avioanele care intră ilegal în România să poată fi doborâte de Armata Română sau armatele aliaților.
Camera Deputaților, în calitate de primă cameră sesizată, a adoptat miercuri proiectul Ministerului Apărării prin care dronele sau avioanele care intră ilegal în România să poată fi doborâte de Armata Română sau armatele aliaților.
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a transmis joi un mesaj prin care semnalează că "drone și bombe rusești cad și explodează în satele noastre", însă țara nu are capacitățile necesare pentru a se apăra de ele.
Forțele ruse au reluat seria de atacuri cu drone asupra unor obiective civile și infrastructură portuară din Ucraina, în dimineața zilei de 17 ianuarie, în proximitatea frontierei cu România, în județul Tulcea.
Grupul, format la începutul anului 2024, care include și Danemarca, Suedia și Țările de Jos, a plasat o comandă în valoare de 55,8 milioane de dolari, scrie „La Razon” (Spania).
Formațiunea extremistă AUR a depus marți solicitarea pentru convocarea unei sesiuni extraordinare a Parlamentului în perioada 20-24 ianuarie, scopul fiind începerea procedurii de suspendare a președintelui Klaus Iohannis.
Experții în securitate cibernetică invitați în cadrul webinarului “Riscurile Cibernetice: de la amenințare, la soluții”, care a avut loc miercuri, estimează atacurile cibernetice care au loc zilnic la o valoare de 8,44 trilioane de dolari.
Obișnuiți cu stilul său neconvențional, nu trebuie să fie de mirare că președintele argentinian Javier Milei, după o zi intensă plină de întâlniri s-a lăsat dus de val la un post de televiziune din Italia, relatează RAI News.