Premierul Ilie Bolojan a comentat joi seară incidentul în care un angajat al Guvernului a bruscat jurnaliști la Parlament. Premierul care evită interacțiunile cu presa, se declară deranjat de faptul că reporterii aleargă politicieni pe holuri.
Purtătoarea de cuvânt a Guvernului, Ioana Dogioiu, a fost pusă joi să explice reacția venită imediat după de la Guvern legată de un angajat care a bruscat jurnaliști la Parlament.
Un angajat al Guvernului a fost filmat miercuri, după ce președintele Nicușor Dan a prezentat în Parlament Strategia Națională de Apărare, cum agresează jurnaliști care voiau să ia declarații de la premierul Ilie Bolojan.
Cei doi jurnaliști, încarcerați în Belarus și Georgia, sunt laureații Premiului Saharov pentru libertatea de gândire din 2025, care urmează să fie decernat de Parlament pe 16 decembrie.
O publicație care are Europa-n nume, EUReporter.co, face jocurile rușilor și bagă dezinformare în mijlocul unor scandaluri care ne dezbină sau când mergem la vot.
Un miting național de protest al lucrătorilor de la Agenția Telegrafică Bulgară (BTA), Televiziunea Națională Bulgară (BNT) și Radiodifuziunea Națională Bulgară (BNR) va fi organizat joi la Sofia, informează Dnevnik.
Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării (FJSC) le transmite sprijinul și mulțumește jurnaliștilor, lucrătorilor media și comunicatorilor publici care, în această perioadă, informează corect și echidistant.
Șefa partidului extremist POT, Anamaria Gavrilă, a fost din nou speriată de presă, care voia să o întrebe dacă a amenințat un deputat din partidul ei, așa cum acesta a acuzat când și-a depus demisia din formațiunea.
Lidera POT Anamaria Gavrilă a chemat miercuri poliția, deranjată de faptul că jurnaliștii "au îndrăznit" să vină în fața biroului partidului de la Camera Deputaților pentru a-i pune întrebări.
Riscurile cu care s-au confruntat jurnaliștii în acoperirea războiului de agresiune al Rusiei împotriva Ucrainei au rămas cea mai presantă preocupare legată de siguranța jurnaliștilor în Europa în 2024.
Formațiunea extremistă AUR a depus marți solicitarea pentru convocarea unei sesiuni extraordinare a Parlamentului în perioada 20-24 ianuarie, scopul fiind începerea procedurii de suspendare a președintelui Klaus Iohannis.
Experții în securitate cibernetică invitați în cadrul webinarului “Riscurile Cibernetice: de la amenințare, la soluții”, care a avut loc miercuri, estimează atacurile cibernetice care au loc zilnic la o valoare de 8,44 trilioane de dolari.
Obișnuiți cu stilul său neconvențional, nu trebuie să fie de mirare că președintele argentinian Javier Milei, după o zi intensă plină de întâlniri s-a lăsat dus de val la un post de televiziune din Italia, relatează RAI News.