Peste 150 de palestinieni au fost răniți în confruntări cu forțele de ordine israeliene pe Esplanada Moscheilor din Ierusalimul de Est, iar comunitatea internațională a condamnat violențele.
Consiliul de Stat turc a revocat vineri statutul de muzeu acordat Catedralei Sfânta Sofia în 1934. La puțin timp după decizie, Recep Erdogan a semnat un decret care transformă Hagia Sofia în moschee.
Mai multe persoane au fost împușcate, unele mortal, în atacuri la două moschei din orașul neozeelandez Christchurch, a anunțat poliția locală, relatează BBC.
Mai mulți bărbați au provocat o explozie și apoi au deschis focul asupra credincioșilor adunați la rugăciunea de vineri la moscheea Al Rawdah, din localitatea Bir Al Abed, relatează BBC Online.
Candidatul PSD la Primăria Generală, Gabriela Firea, a declarat, vineri, că, dacă bucureștenii doresc construirea unei mari moschei la București, aceasta trebuie realizată în urma unui referendum local și a unor consultări publice.
Franța trebuie să se reînarmeze pentru a-și proteja cetățenii și să distrugă fundamentalismul islamist. Moscheile radicale trebuie închise, iar străinii care predică ura pe teritoriul francez să fie expulzați, spune Marine Le Pen.
Formațiunea extremistă AUR a depus marți solicitarea pentru convocarea unei sesiuni extraordinare a Parlamentului în perioada 20-24 ianuarie, scopul fiind începerea procedurii de suspendare a președintelui Klaus Iohannis.
Experții în securitate cibernetică invitați în cadrul webinarului “Riscurile Cibernetice: de la amenințare, la soluții”, care a avut loc miercuri, estimează atacurile cibernetice care au loc zilnic la o valoare de 8,44 trilioane de dolari.
Obișnuiți cu stilul său neconvențional, nu trebuie să fie de mirare că președintele argentinian Javier Milei, după o zi intensă plină de întâlniri s-a lăsat dus de val la un post de televiziune din Italia, relatează RAI News.