Premierul Nicolae Ciucă a transmis vineri președintelui Klaus Iohannis propunerea de nominalizare a lui Sorin Grindeanu ca ministru interimar al Agriculturii și Dezvoltării Rurale.
Președintele Klaus Iohannis a semnat marți decretele de numire în funcțiile de miniștri pentru portofoliile Investițiilor și Proiectelor Europene, respectiv Cercetării, Inovării și Digitalizării.
Fostul ministru a Fondurilor Europene, Marcel Boloș, a confirmat că a acceptat propunerea liberalilor de a prelua portofoliul Ministerului Cerecetării, Inovării și Digitalizării.
Ioana Mihăilă este propunerea Alianței USR PLUS pentru funcția de ministru al Sănătății, a anunțat europarlamentarul Dragoș Pîslaru într-un mesaj postat pe Facebook.
Premierul îl acuză pe Klaus Iohannis că blochează activitatea guvernului prin refuzul de a numi miniștri, dar președintele spune că blocajul e provocat de insistența cu care Viorica Dăncilă refuză să ceară acordul Parlamentului pentru un nou cabinet.
Premierul Viorica Dăncilă îi transmite președintelui Klaus Iohannis, printr-o scrisoare publică, să numească un ministru interimar la Ministerul de Interne, pentru a putea continua "reformele începute și lupta împotriva criminalității".
Curtea Constituțională a decis miercuri că președintele Klaus Iohannis trebuie să numească interimarii și să motiveze refuzul de a-i numi pe miniștrii definitivi de îndată, au declarat surse din cadrul Curții pentru EurActiv România.
După declarația de presă a președintelui în care a criticat guvernarea PSD, premierul a ieșit miercuri seara să-i dea replica. Ea a anunțat că Guvernul va sesiza CCR, deoarece Iohannis nu aprobă miniștrii interimari.
Secția pentru judecători a Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) a aprobat în ședința de marți cererea judecătorului Dana Gîrbovan de renunțare la demisia din magistratură, relatează Mediafax.
România a adoptat, în luna mai 2021, Strategia națională pentru prevenirea și combaterea antisemitismului, xenofobiei și radicalizării, însă până acum pașii făcuți pentru implementarea ei sunt timizi.
De la Odesa, până la punctul de trecere a frontierei Palanca-Maiaki-Udobnoe, sunt aproximativ 40 de kilometru, iar taximetriștii percep o taxă de 2000 de hrivne (60 euro) pentru o călătorie până la frontiera cu Moldova.
Ieri, când realizam acest reportaj încă era pace. Astăzi ne-am trezit de la bubuitul obuzelor undeva departe. Se aud de la Cricova, aici unde locuim, iar în acest moment nu știm cine trage.