MAE îi informează pe românii care se află, tranzitează sau intenționează să călătorească în Polonia asupra faptului că vor fi prelungite controalele temporare la frontiera cu Germania și Lituania, pentru încă șase luni.
Primarul municipiului Chișinău, Ion Ceban, a inițiat procedura de contestare a deciziei prin care i s-a interzis accesul pe teritoriul României și în spațiul Schengen.
Ministrul Afacerilor de Interne, Cătălin Predoiu, participă miercuri la primul Consiliu JAI după extinderea Schengen și a transmis că s-a confirmat că România și Bulgaria fac față cu succes noilor responsabilități.
Ministerul Enegiei spune că România și-a asumat rolul de lider în sectorul energetic european și vine cu precizări după acuzațiile potrivit cărora vânzarea de gaz românesc reprezintă prețul aderării noastre la Schengen.
Guvernul a adoptat luni o Hotărâre privind stabilirea măsurilor organizatorice pentru eliminarea obstacolelor din calea traficului la punctele de trecere a frontierelor interne cu Ungaria și Bulgaria
De la 1 ianuarie, integrarea deplină a Bulgariei și României în spațiul Schengen va fi deja un fapt împlinit, creând o altă realitate în sud-estul Europei, potrivit publicației I VRADINI din Grecia.
Uniunea Națională a Transportatorilor Rutieri din România (UNTRR) salută această decizie istorică pentru România de a adera cu frontierele terestre la spațiul Schengen.
Austria renunță la dreptul său de veto în ceea ce privește aderarea României și Bulgariei la spațiul european de liberă circulație Schengen, a anunțat luni ministrul de interne Gerhard Karner.
MAE îi informează pe românii care se află, tranzitează sau intenționează să călătorească în Slovenia că autoritățile slovene au luat decizia de a extinde cu încă 6 luni controalele temporare la frontierele terestre cu Ungaria și Croația.
Formațiunea extremistă AUR a depus marți solicitarea pentru convocarea unei sesiuni extraordinare a Parlamentului în perioada 20-24 ianuarie, scopul fiind începerea procedurii de suspendare a președintelui Klaus Iohannis.
Experții în securitate cibernetică invitați în cadrul webinarului “Riscurile Cibernetice: de la amenințare, la soluții”, care a avut loc miercuri, estimează atacurile cibernetice care au loc zilnic la o valoare de 8,44 trilioane de dolari.
Obișnuiți cu stilul său neconvențional, nu trebuie să fie de mirare că președintele argentinian Javier Milei, după o zi intensă plină de întâlniri s-a lăsat dus de val la un post de televiziune din Italia, relatează RAI News.