Președintele Volodimir Zelenski susține că rachetele hipersonice Kinjal analizate au inclus 190 de componente occidentale, iar rachetele de croazieră Kalibr, 405 componente occidentale, scrie „La Razon” (Spania) sub semnătura lui Alberto Tejedor.
Coreea de Nord a lansat marți mai multe rachete balistice cu rază scurtă de acțiune, a declarat armata sud-coreeană, cu doar câteva zile înainte de învestirea lui Donald Trump, notează „La Libre Belgique” (Belgia).
Phenianul a tras marți o salvă de rachete balistice cu rază scurtă de acțiune, potrivit armatei sud-coreene, cu doar câteva ore înaintea alegerilor americane, scrie France 24.
Formațiunea extremistă AUR a depus marți solicitarea pentru convocarea unei sesiuni extraordinare a Parlamentului în perioada 20-24 ianuarie, scopul fiind începerea procedurii de suspendare a președintelui Klaus Iohannis.
Experții în securitate cibernetică invitați în cadrul webinarului “Riscurile Cibernetice: de la amenințare, la soluții”, care a avut loc miercuri, estimează atacurile cibernetice care au loc zilnic la o valoare de 8,44 trilioane de dolari.
Obișnuiți cu stilul său neconvențional, nu trebuie să fie de mirare că președintele argentinian Javier Milei, după o zi intensă plină de întâlniri s-a lăsat dus de val la un post de televiziune din Italia, relatează RAI News.